ȘCOALA GIMNAZIALĂ ,,PREOT GHEORGHE SĂNDULESCU ,, DRAGOMIREȘTI

Un nume cu rezonanță semnificativă pentru localitatea Dragomirești și o personalitate ce a ajutat la construirea comunității, Gheorghe Săndulescu merită să poarte,sub pecetea sa,emblem unității noastre de învățământ, făurind-o sub protecție perpetuă, în negura timpului.

      Gheorghe Săndulescu  s-a ocupat, constant, de activități social – culturale,economice și financiare: construrea vechii școli din satul Dragomirești,înființarea căminului cultural din satul Borniș și a celui din Dragomirești, repararea bisericii Unghi. În anul 1908, a fost decorat cu medalia Serviciul Credincios, iar în anul 1924, a primit medalia Pentru Școală.

        Colectivul de cadre didactice al ȘCOLII GIMNAZIALE ,,PR.GH.SĂNDULESCU,, COMUNA DRAGOMIREȘTI , fii ai comunei DRAGOMIREȘTI, oficialități locale și județene, Ansamblul Florile Tarcăului ( Școala Gimnazială ,, Iulia Hălăucescu,, comuna Tarcău) au participat, luni 16.12.2019 ,ora 11, la festivitatea de sfințire a clădirii în urma reabilitării, care a durat peste trei ani.

   Participanți

Director,Prof. Florentina Popa                                         prof. Florea Bogdan

Primar Ioniță Ion                                                               prof. Șoldan Elena

Inspector Școlar General Adjunct prof.Milea Ioan

Consilier Local  Burduja Neculai                                      inv.Secară Aurel

Director, prof. Mițu Daniela                                             asistent social Popa Lorena

Director, prof. Smarandei Carmen                                 inv.Burduja Simona

Director, prof. Apachiței Liliana                                     inv.Boghian Anca

Director, prof. Molcaluț Florentina Georgeta                prof. Secară Maria

Prof. Secară Constantin                                                  prof. Hanganu  Micșunica

Prof. Secară Maria( fost director al Școlii Dragomirești)                       prof. Paslaru Mihaela

Prof. Scurtu Nicoleta                                                     prof. sprijin Alexandra

Prof. Caea Anda                                                             prof. Osoianu Elena

Prof.Miron Andreea                                                       prof. Năsiescu Corina